Person of interest

Views

Albert Einstein, the man who introduced the "Theory oF relativity" (1905-1916).

Country of origin : Germany

Although this wild-haired physicist didn't study the cosmos through a telescope (his tool of choice was mathematics), Einstein laid the foundation for modern physics and our understanding of the relationship between time and space. His observations led him to believe that the laws of physics -and the speed of light -stay the same no matter your location and motion in the universe. He also explained that space and time are not two separate things. They're tied to each other in a concept he called space-time. What's more, Einstein discovered that space and time become distorted (or curved) by strong gravitational fields, such as those given off by large stars or black holes. This, Einstein theorized, can lead to all sorts of wild effects, including time travel.

4 Comments

 1. Internet Explorer için Adobe Flash Player eklentisi. Flash ile hazırlanmış uygulamaları, animasyonları vb.. görebilmeniz için Adobe Flash Player indirmeli ve bilgisayarınıza kurmalısınız. Adobe Flash Player çeşitli ekran ve tarayıcılarda benzersiz uygulama, muhteva ve videoların mükemmel görüntülenmesini sağlayan platformlar arası, tarayıcı tabanlı bir çalıştırıcıdır. Flash Player, kusursuz HD video, daha hızlı grafik oluşturma ve mobil ekran ve şahsi bilgisayarlarda yüksek performans sağlar. Mahalli alet özelliklerinden yararlanmak için tasarlanmıştır ve daha zengin, daha kapsamı geniş kullanıcı tecrübesi sağlar. Aşağıda Adobe Flash Player İndir yazan bölümde tarayıcınıza uygun olan flash player indirme işlemi yapabilirsiniz.

  ReplyDelete
 2. Rakı fiyatları üstünden alınan Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV), yeni yılla birlikte %13.48 zam yapıldı. 3 Ocak 2020 ile birlikte rakı fiyatları da dahil olmak üzere birçok alkol fiyatında yeniden yükselme yaşandı.
  Bizler de, alkol fiyatlarına yapılan bu vergi zammından sonra, değerli ziyaretçilerimiz için güncel rakı fiyatları 2020 sitemizin araştırman editörleri vesilesiyle araştırdık, anlaşılır ve açık bir şekilde listeledik.

  ReplyDelete
 3. Rakı fiyatlarını mı merak ediyorsunuz? Tıklayın: rakı fiyatları

  ReplyDelete

Post a Comment

Previous Post Next Post